Ako vybrať robotický vysávač?

Robotické vysávače sa môžu starať o čistotu vašich podláh aj kobercov a týždenne vám ušetria hodiny času. Stačí si vybrať model vhodný práve pre vašu domácnosť. Ako vybrať robotický vysávač, aby vám doma upratal a nezablúdil?

Robotické vysávače sa môžu starať o čistotu vašich podláh aj kobercov a týždenne vám ušetria hodiny času. Stačí si vybrať model vhodný práve pre vašu domácnosť. Ako vybrať robotický vysávač, aby vám doma upratal a nezablúdil?

Doba čítania 12 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať robotický vysávač podľa typu

Aký robotický vysávač na koberce

  • Robotické vysávače na koberce disponujú dômyselným systémom rotačných kief

  • Efektívne zbierajú zvieracie chlpy, vlasy a prach

  • Vysávajú samostatne bez nutnosti vašej prítomnosti

  • Pomáhajú udržiavať upratanú domácnosť

  • Jedná sa o robotické vysávače vhodné pre alergikov i astmatikov

  • Zvládnu vysávať tvrdé podlahy aj koberce

  • Problémom pre nich nie sú ani nižšie prahy

  • Plnohodnotne nenahradí klasický vysávač

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Nižší sací výkon

Ako vybrať robotický vysávač s mopom

  • Robotické vysávače s mopom v jednom zvládnu okrem vysávania aj základné vytieranie

  • Vhodné sú tak pre tvrdé podlahy, ale aj koberce

  • V balení utierka na zametanie nečistôt, prachu a utierka na mokré vytieranie

  • Podlahu najprv vysaje a následne aj vytrie

  • Vďaka mopovacej utierke odstráni aj ten najjemnejší prach na podlahe

  • Pri upratovaní kobercov je potrebné mop odopnúť

  • Kombinácia vysávania a vytierania nemusí byť taká účinná

  • Vyššia obstarávacia cena

Sú vhodné iba na upratovanie tvrdých podláh, kobercom sa automaticky vyhýbajú a neprechádzajú ani prahy. Ide o sofistikovanejší spôsob vytierania ako u robotických vysávačov 2v1 s mopovaním – robotické mopy si pred seba striekajú vodu, ktorú následne vytrú mopovacou utierkou. Nemajú zásobník na nečistoty a prach, a tak všetky nečistoty, ktoré na podlahe sú, zachytia práve na mopovaciu utierku. Utierky je možné prať v práčke.

Robotické mopy

Aký robotický vysávač kúpiť podľa parametrov

Výkon

Tento parameter v zásade udáva, aký vysoký tlak vysávač dokáže vyvinúť – preto sa niekedy stretnete s označením „sací tlak“. U robotických vysávačov sa najčastejšie stretnete s údajmi v rozmedzí 10–40 W. To sú výrazne nižšie hodnoty ako pri klasických vysávačoch. Rovnako ako u nich je dôležitá aj konštrukcia a tesnenie.

Príkon a spotreba

Aj tento údaj sa vyjadruje jednotkou watt (W), značí však elektrickú energiu, ktorú vysávač spotrebováva pri prevádzke. Vyššia hodnota teda znamená aj väčšiu spotrebu elektriny, rozdiely medzi jednotlivými modelmi však nebývajú priepastné.

Hlučnosť

Pokiaľ nechcete, aby vás prevádzka vysávača rušila, potom sa zamerajte aj na údaj o hlučnosti a ideálne ju porovnajte s praktickými skúsenosťami užívateľov. Najtichšie vysávače majú deklarovanú hlučnosť nižšiu ako 61 dB, čo znamená skutočne tichú prevádzku. Naopak najhlasnejšie modely môžu mať aj okolo 70 dB. Ak ale nevysávate denne a budete vysávač púšťať predovšetkým vo chvíli, keď nebudete doma, nie je vyššia hlučnosť problém.

Rozmery a hmotnosť

Typický robotický vysávač má tvar podobný kruhu s priemerom 30–40 cm, pričom čím je vysávač väčší, tým väčšiu plochu naraz dokáže upratovať. Výška sa pohybuje okolo 8 cm a dôležitá je vtedy, ak plánujete vysávač nechať zachádzať pod nábytok. Hmotnosť vysávačov najčastejšie býva od 2,5 do 4 kg – drahšie a vybavenejšie modely bývajú spravidla ťažšie.

Objem nádoby na odpad

Vzhľadom na veľkosť robotických vysávačov sú nádoby na povysávané nečistoty výrazne menšie ako u tých klasických. Najčastejšie sa kapacita pohybuje medzi 0,3-0,8 l. Ak máte väčší byt alebo sa stretávate s mnohými nečistotami, napr. kvôli domácemu miláčikovi, siahnite minimálne po modeli s 0,5 l nádobou.

Akumulátor

U robotických vysávačov sa môžete stretnúť s 2 typmi batérií. Niektoré lacnejšie zariadenia využívajú NiMH akumulátory, ktoré však nemožno príliš odporučiť s ohľadom na kratšiu životnosť a zlé znášanie nepravidelného dobíjania.

Modernejšie Li-Ion batérie majú na trhu výrazne väčšie zastúpenie a aj po rokoch prevádzky si zachovajú väčšinu kapacity. Tá sa u robotických vysávačov veľmi rôzni – niektoré modely ponúknu iba 2 600 mAh a menej, iné až k 5 000 mAh.

Vyššia kapacita väčšinou znamená aj dlhšiu výdrž, hoci tá závisí aj od spotreby. Na jedno nabitie vydržia robotické vysávače zhruba od 60 až do 240 minút – spodná hranica je pre dôkladné upratovanie väčších bytov nedostačujúca, optimálna hodnota výdrže sa tak väčšinou pohybuje medzi 2 až 3 hodinami.

Nemenej dôležitá je aj doba nabíjania, najmä ak má vysávač skôr kratšiu výdrž. Zatiaľ čo niektoré zariadenia môžu z prázdna do plna dobíjať aj 6 hodín, iné to stihnú za 2. hodiny.

Výber robotického vysávača podľa funkcií

  • Vytieranie – neplatí, že by vysávač vytieral a vysával zároveň, väčšinou je potrebné pre tento úkon vymeniť zásobník na prach za nádobku s vodou a pripnúť špeciálnu mopovaciu textíliu. Niektoré prístroje potom nádržku s vodou nemajú, a textíliu teda musíte namáčať zvlášť.

  • Diaľkové ovládanie – umožňuje pohodlne zapínať či vypínať vysávač a v niektorých prípadoch ovládať aj ďalšie funkcie ako časovač alebo režim vysávania. Niektorými ovládačmi môžete tiež označiť miesta, kde by mal vysávač vykonať intenzívnejšie čistenie alebo sa im naopak vyhnúť.

  • Rotačné kefy – aby bolo upratovanie skutočne efektívne, malo by zariadenie disponovať rotačnými kefami. Tie vďaka rotačnému pohybu veľmi efektívne vháňajú nečistoty do sacieho otvoru.

  • Robotické vysávače s UV lampou – dokážu čistený povrch dezinfikovať od baktérií.

  • HEPA filter – dokáže zachytiť jemné prachové častice, roztoče a ďalšie alergény do veľkosti až 3 mikrónov.

  • Bezdotykové rozpoznávanie prekážok – vďaka pokročilému systému snímania okolia vysávač detekuje prekážky ešte skôr, než s nimi príde do kontaktu. Nevýhodou je iba horšia kvalita vysávania v ich bezprostrednom okolí.

  • Robotické vysávače s Wi-Fi – v podstate znamená možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu. Jednoducho tak spustíte upratovanie napr. v práci, alebo keď práve nakupujete.

  • Časovač – umožní nastaviť konkrétny čas, kedy vysávač začne upratovať.

  • Automatické dobíjanie – akonáhle prístroj detekuje nízky stav batérie, automaticky sa vráti do dobíjacieho doku. Niektoré zariadenia potom vedia nadviazať s upratovaním tam, kde skončili.

  • Detekcia schodov – senzory umiestnené na spodnej strane vysávača dokážu detekovať voľný priestor, a tým zabrániť zbehnutiu zo schodov alebo iných nežiaducich hrán.

  • Virtuálny múr – umožňuje nastaviť virtuálnu hranicu, ktorú vysávač nebude prekračovať. Ide teda o variant pre robotický vysávač s navigáciou.

Urobiť tak možno niekoľkými spôsobmi – najjednoduchším sú magnetické pásky, ktoré sa nie príliš prakticky umiestňujú priamo na podlahu. Pokročilejším variantom sú virtuálne múry, čo sú malé zariadenia, ktoré po umiestnení na okraj vytúženej hranice vysielajú špeciálny lúč, ktorý vysávač neprekročí. Najlepšie modely schopné vytvárať si plány miestností potom umožnia hranice vytvoriť úplne virtuálne, napr. pomocou prepojenej mobilnej aplikácie.

Rady na záver

Napriek tomu, že údržba robotických vysávačov nie je náročná, vyžadujú vykonávanie niekoľkých úkonov, aby ich životnosť bola čo najdlhšia. Základom je pravidelné čistenie nádoby na odpad, a to ideálne po každom vysávaní s tým, že raz za čas by ste zásobník mali vyčistiť dôkladnejšie. Raz až dvakrát mesačne podľa intenzity upratovania mechanicky očistite aj kefy od vlasov a podobných nánosov, ktoré sa na nich držia, inak sa efektivita zariadenia môže výrazne znížiť.

Kefy je z rovnakého dôvodu potrebné približne raz do roka vymeniť a spolu s nimi aj prachové filtre. Našťastie ide obvykle o investíciu rádovo niekoľko eur. Naopak drahšie vyjde výmena batérie, ktorá najmä pri intenzívnej prevádzke časom stráca kapacitu. Tento úkon býva ale potrebné vykonať až po zhruba 5 rokoch prevádzky.

Vašej pozornosti by nemali úplne unikať aj vodiace kolieska prístroja. Môžu sa do nich totiž dostať nečistoty a zapríčiniť ich problematický chod. Ich čistenie je však otázkou maximálne niekoľkých minút.

Robotické vysávače si automaticky neporadia so všetkými povrchmi, a preto je potrebné tento aspekt pri výbere zohľadňovať. Niektoré prístroje sú vybavené gumovou kefou vhodnou na hladké povrchy, iné zase využívajú štetinové, ktoré si lepšie poradia s kobercami. Lepšie vysávače potom ponúknu obe možnosti, a niektoré dokonca vedia automaticky prepínať medzi kefami podľa toho, aký povrch detekujú.

Problémom ďalej môžu byť koberce s vysokým vlasom. Pokiaľ prekračujú výrobcom stanovené možnosti vysávača, potom bude upratovanie takého povrchu veľmi neefektívne, alebo sa po ňom prístroj dokonca nedokáže pohybovať. Ďalší problematický bod môžu predstavovať tmavé podlahy, ktoré môžu byť niektorými vysávačmi detekované ako prázdny priestor. V prípade, že takéto povrchy máte, zistite, či výrobca použiteľnosť na nich nezmieňuje v popise produktu, poprípade vyhľadajte praktické skúsenosti užívateľov. To isté platí aj pre čierne koberce, vysávač dokonca zastavia aj čierne fľaky na koberci.

Vysávačom býva pomerne často nutné nejakým spôsobom vymedziť priestor, kde majú vykonávať upratovanie. Predovšetkým prístroje bez navigácie totiž inak vždy pôjdu, kam až budú môcť, bez ohľadu na to, či to bude znamenať prechod do inej miestnosti. Vysávaču môžete do cesty umiestniť nejakú fyzickú prekážku, prípadne využiť niektorú z foriem virtuálnych zábran, pokiaľ prístroj takúto funkciu podporuje. Jednoduchšou možnosťou sú magnetické pásky, ktoré sa umiestňujú na podlahu a môžete ich zamaskovať napríklad pod koberec či rohožku, pokročilejším variantom potom virtuálne steny, čo sú malé zariadenia vysielajúce lúč, ktorý pre vysávač vytvorí neviditeľnú bariéru.

Jednoduchšie je vymedziť priestor vysávačom s navigáciou a schopnosťou registrovať rozvrhnutie miestností vrátane pozície prekážok. Tieto prístroje sa totiž dokážu charakteristiku priestoru naučiť a prispôsobia im trasu upratovania. Vy potom môžete v prepojenej aplikácii jednoducho nastaviť, aké miestnosti má vysávač čistiť a do akých oblastí naopak nevchádzať. Umožní vám to zároveň aj vytvárať časové plány upratovania rozdelené na jednotlivé priestory.

Robotické vysávače môžu fungovať na niekoľkých princípoch. Rozdeliť ich je možné na dve hlavné kategórie - vysávače s navigáciou a bez.

Lacnejšie a staršie modely navigáciou väčšinou nedisponujú, ich pohyb teda môže byť úplne náhodný alebo daný menej či viac pokročilým algoritmom. V takom prípade ale vysávače väčšinou nedokážu pokryť celú plochu miestnosti, ale skôr len 70-80 %, s veľmi kvalitným algoritmom maximálne 90 % plochy miestnosti. Zariadenia z tejto kategórie môžu prekážky detekovať buď tým, že do nich narazia, alebo pomocou infračervených či ultrazvukových senzorov, ktorými sú schopné blížiace sa prekážky detekovať skôr a prispôsobiť tomu svoju trasu.

Drahšie a novšie robotické vysávače navigáciou disponujú. Na snímanie okolitého priestoru využívajú laserové lúče, kamery alebo kombináciu oboch, eventuálne môžu disponovať aj vlastným GPS senzorom. Následne tieto prístroje zisťujú tvar miestnosti aj pozíciu prekážok, aby dokázali vytvoriť maximálne efektívny plán upratovania konkrétneho priestoru.

Najpokročilejšie vysávače s technológiou vSLAM si vytvárajú mapy prostredia a vedia vnímať aj svoju pozíciu v nich. Prístroje s navigáciou dokážu pokryť až 99 % plochy a ich schopnosti oceníte najmä pri atypických pôdorysoch alebo miestnostiach s mnohými prekážkami.

Robotické vysávače majú konštrukciu spravidla vyhotovenú z plastu, úroveň spracovania sa však veľmi rôzni a je dobré sa na ňu zamerať, pretože na nej okrem životnosti závisí aj kvalita samotného vysávania. Úlohu tu hrá hrúbka jednotlivých dielov aj precíznosť ich zlícovania – na konštrukcii by sa rozhodne nemalo nič prehýbať ani kývať. Dvojnásobne sa na prevedenie zamerajte vtedy, ak budete vysávač vystavovať intenzívnej prevádzke, prípadne ho používať v priestore s množstvom prekážok.

Robotický vysávač bude neoddeliteľnou súčasťou vášho interiéru, nie je preto od veci ho s ním zladiť. Vyberať môžete väčšinou skôr medzi menej výraznými farbami, okrem obligátnej čiernej sa však bežne stretnete s bielymi, šedými, striebornými, hnedými alebo napríklad béžovými variantmi. Vzhľad prístrojov potom býva väčšinou pomerne minimalistický, aby nepredstavoval rušivý prvok. Väčšina robotických vysávačov má tvar kruhu, niektoré sú však hranaté, aby lepšie vymietli rohy miestnosti.

Väčšina prístrojov disponuje nejakou formou upozornenia na plný zásobník, najjednoduchšie vysávače však vyžadujú pravidelnú kontrolu zo strany používateľa. Všeobecne sa ale odporúča nádobu vyprázdňovať po každom upratovaní. Rovnako ako odporúčame po každom upratovaní vyčistiť filtre.

Ďalšie užitočné články